ترفندهای ابتدایی برای باغبانی

  • مترجم: سعید لطفی

اگر تازه شروع به کاشت گیاهان و مراقبت از آن‌ها در باغچه کرده‌اید و شاهد پیشرفت چندانی در این کار نبوده‌اید بهتر است این ترفندها را به کار بگیرید تا طراوت و شادابی را به گیاهان‌تان برگردانید.

1. منطقه خود را بشناسید.

واضح است که هر گیاهی در شرایط آب و هوایی خاص خود رشد می‌کند. پس هنگام کاشت خصوصاً به میزان آفتاب در ناحیه خود توجه داشته باشید و با مشورت گرفتن از یک فرد با تجربه گیاهانی انتخاب کنید که با کمترین نگهداری بیشترین رشد را داشته باشند.

2. خاک را امتحان کنید.

برای فهمیدن مقدار مواد مغذی و pH خاک خود نمونه‌ای از آن را با استفاده از کیت مخصوص تست خاک آزمایش کنید. می‌توانید این کیت را از مغازه‌های گل و گیاه تهیه کنید. سپس می‌توانید خاک را برای کاشت گیاه مورد نظر آماده کنید. همچنین خاک را خوب شخم بزنید تا سفت نباشد و از خاک تازه همراه مالچ و کمپوست استفاده کنید.

3. با گیاهان "آسان" شروع کنید.

عمل آوردن سبزیجات وقت زیادی نمی‌برد و اگر در آن اشتباه کنید نیز وقت زیادی به هدر نمی‌رود. آفتابگردان و سرخس نیز رشد سریعی دارد. با این کار انگیزه لازم برای موفقیت را پیدا می‌کنید.

4. برنامه‌ریزی کنید.

اندازه گیاهان و فضای مورد نیاز آن‌ها را بسنجید. گیاهانی که بیش از 2 سال عمر دارند باید 45 سانتیمتر فاصله داشته باشند. همچنین باید گیاهان کوتاه را در لبه باغچه و گیاهان بلندتر را عقب بکارید تا به همه به میزان یکسان نور برسد.

5. تاریخ مشخص کنید.

باید بدانید که در هر فصل چه برنامه­هایی دارید. مثلاً این که باید از بهار تا پاییز هر 6 تا 8 هفته به گیاهان کود دهید یا این که در پاییز بعد از گرما درخت آلو بکارید و در زمستان رزها را قبل از سرما بچینید.

6. به دقت آبیاری کنید.

باید بسته به نوع گیاه آن را با مقدار "کافی" آب و به طور "منظم" آبیاری کرد. آب حتماً باید به خاک نفوذ کند. بهترین زمان برای آبیاری صبح و قبل از شروع گرماست. آبیاری در شب گیاه را در معرض بیماری و قارچ قرار می­دهد.

7. صبور باشید.

باغبانی یک فرایند است و یک شبه نتیجه نمی‌دهد. عجله باعث می‌شود به امید رشد سریع‌تر بیش از حد به گیاهان آب دهید یا آن‌ها را تحت فشار بگذارید. مراقبت‌های لازم را انجام دهید، صبر داشته باشید و بگذارید همه چیز به صورت عادی پیش برود.